Gönderen admin - Ocak - 10 - 2014 | Yorum ekle

kenger otunun faydaları 300x200 kenger otu

kenger otunun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında.

kenger otu

Kenger (Gundelia tournefortii), papatyagiller (Asteraceae) familyasından 40-50 cm yüksekliğinde, tüylü çok yıllık, sütlü, dikenli bir otsu bitki türüdür.

Gövdeleri basit veya az dallı, kısa ve kalındır. Yapraklar derimsi, damarlı beyazımsı tüylü, gövdedekiler sapsızdır. Çiçek durumu küreye bir baş şeklindedir. Çiçekler morumsu-kırmızı renklidir. Baş kısmı olgunlukta sarımsı-yeşil renk alır ve dikenler hariç1 cm kadar uzunlukta olup serttir.

Türkiye’de; Orta, Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesinde sıklıkla görülür. Halk tarafından kenger genelikle taze dallarının kabukları soyularak tüketilir. Gövdenin kesilmesi ile çıkan sütten kenger sakızı hazırlanır. Akdeniz bölgesinde olgunlaşan başlar kavrulup öğütülerek kenger kahvesi yapılır.

kenger otunun faydaları

kenger sakızı faydaları

  • Kramp çözücüdür.
  • Hazımsızlığı giderir.
  • Sinirleri güçlendirir. Migrene karşı faydalıdır.
  • İyi bir kan temizleyicidir.
  • Terletir ve vücuda rahatlık verir.
  • Kenger sakızı çiğnenirse iştahı açar.

Kenger sakızı kekik tadını anımsatır.İlk çiğnemeye başlanıldığında tadı hafif acı olur.Ancak çiğnemeye devam edildikçe bu acılık kaybolur. Kendine has karekteristik az kokuludur.Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Dişleri temizler ve diş etlerini kuvvetlendirir.

Antioksidan etkileri ile cilt ve prostat kanserine karşı koruyucudur. Karaciğer iltihabı dahil, aşırı alkol ve bazı ilaçların neden olduğu safra yolu iltihabı, siroz ve kronik karaciğer hastalılarında olumlu katkılar sağlar. Soğuk kış günlerinde ya da fazla rüzgarlı ve cereyanlı ortamlarda bulunan insanlarda sıkça rastlanılan bir durum olan yüz felcini önlemede oldukça yararlı.

Bunun yanında kenger sakızı çiğnemek çene gevşemesini giderebilir, patlamış kulak zarını düzeltebilir, safra kesesinde taş düşürmeye yardımcı olabilir.

kenger nasıl kullanılır

kenger sakızı

Yaz sonuna doğru bitkinin toprak üstü kısımları tamamen solduktan sonra kökün et­rafı topraktan temizlenerek açığa çıkarılır ve bir bıçakla çizilir.

Çizikten akan süt koyulaşarak sakız kıvamına gelir. Toplanan sakızlar suda yıkanıp te­mizlendikten sonra yine su içinde saklanır.Kenger otunun köklerinden elde edilen Kenger Sakızı kullanılır. Bunun dışında Kenger otu, sebze olarak kullanılabileceği gibi meyveleri kavrulup toz haline getirilerek kahve olarak da kullanılabilir.

Kenger otunun köklerinden elde edilen Kenger Sakızı kullanılır. Bunun dışında Kenger otu, sebze olarak kullanılabileceği gibi meyveleri kavrulup toz haline getirilerek kahve olarak da kullanılabilir.

Bir sonraki yazımızda KAFUR AĞACI nın faydaları ve yapısal özellikleri derlenmiştir. İyi okumalar.

 

share save 171 16 kenger otu
İlgili: , , , ,