Gönderen admin - Kasım - 30 - 2013 | Yorum ekle

hodan Hodan Hodan bitkisinin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında.

Hodan

Hodan (Borago officinalis), hodangiller (Boraginaceae) familyasından bir yıllık bitki türü. Anavatanı Suriye’dir. Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Anadolu’da yayılış yapmasına karşın Akdeniz bölgesinde de doğallaşmıştır. Sığırdili, Hıyar otu, Neşe otu, Zembil çiçeği, Turşu otu gibi isimleriyle de bilinir. Ülkemizde Marmara, Kuzey ve Batı Anadolu bölgesinde yetişmektedir.

Yuvarlak içi boş beyaz tüylerle kaplı sert bir gövdesi vardır. Mayıs-Eylül ayları arasında mavi renkte çiçek açan, sert tüylü, 15-60 cm yüksekliğinde, bir yıllık otsu bir bitkidir. Sığırdili olarak da bilinir. Daha çok rutubetli yerleri sever. Tohumundan elde edilen yağı gamma linolenik asit kaynağıdır. Bilinen en yüksek bitki bazlı kaynak olup %17-28 (GLA, 18:03, 6,9,12-octadecatrienoic asit cis) içermektedir. Tohum yağ oranı 26-38% arasındadır.

Çiçekleri mavimsi mor, mavi veya leylaki mor renktedir. Salkım gibi sıkça ve şemsiye gibi topluca bir arada olduğundan salkım, şemsiye çiçek demeti diye de anılır. Mayıs – eylül ayları arasında açar. Meyveleri ise leylaki renkli döllenme tohumlarından oluşur. Tohumları oldukça küçük, kahve renkli ve uç kısmında siğil gibi bir çıkıntıya sahiptir. Sıkça turşu yapımında kullanılan yaprakları, taze olarak tüketildiğinde insana neşe verdiğinden dolayı Neşe otu olarak ta bilinir. Etkili bir afrodizyak olan bitkinin cinsel gücü arttırdığı tespit edilmiştir.

hodan otunun faydaları

Hodan yağından elde edilen Kapsül ve kremle Premenstural Syndrom ve Nörodermatoz rahatsızlıklarını iyileştirir. Adet öncesi rahatsızlıklardan (Premenstural Syndrom) bazıları; baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik, içe kapanma, depresyon, bulantı, göğüs ağrısı, bacaklarınşişmesi(ödem) ve ağrımasını sayabiliriz. Nörodermatozun belirtileri; alerji, kaşıntı, kızarık, şişgergin pul pul sulu olabilen deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Hodan otu idrar söktürücü, ateş düşürücü, terletici, kan temizleyici ve iltihapları önleyici özelliklere sahiptir.

Yaşlanmış, pürüzlü, kırışık ve kuru ciltlerde cildin doğal nem dengesinin sağlanmasında, yaşlanma etkilerinin giderilmesinde, kırışıklıkların önlenmesinde ve giderilmesinde, sedef, egzama, vitiligo gibi deri hastalıklarından kaynaklanan lezyonların giderilmesinde bitkisel gıda desteği olarak tüketilmeli. Birçok ünlü kozmetik ve dermokozmetik markası ürünlerinin içeriğinde Hodan yağına yer vermektedir

hodan otu nasıl kullanılır

hodan otu çayı

Kurutulmuş yaprak ve çiçek karışımından 2 tatlı kaşığını 1 su bardağı kaynamış suya atılır. 10-15 dakika demlendikten sonra günde 3 kez birer bardak içilir. Yara ve yanıklarda kullanımında ise yapraklar lapa haline getirilir ve dıştan uygulanır. Cilt için kullanımında ise demleme usülü yapılan karışım uygulanır.

Hodan yagı

Hodan yağı içerisinde bol miktarda cilde ve sağlığa faydalı maddeler yer almaktadır. Misal olarak müsilaj adı verilen zamk benzeri bir madde içermekte ve bu maddeler vücutta yatıştırıcı gevşetici laktasif faydalar sağlamaktadır. Ayrıca hodan yağı içerisinde bitkisel reçine ve mineraller yer almaktadır. Boğaz ağrısı, ses kısılması ve öksürük için bitkisel tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

hodan yağı nasıl kullanılır

Tedavi edilmek istenen bölgeye masaj yoluyla uygulanır.  Selülit geçiren yok eden bitkisel yağlar arasındadır. Hodan yağı cilt çatlakları ve cilt kırışıkları için bitkisel çözüm sunar. Ateş düşürücü özelliği vardır. Kepeğe ve kelliğe iyi gelir.  Hodan yağı aynı zamanda bitkisel sivilce tedavisi için de sıkça başvurulan bir bitki kürü dür.

Uyarı: Aspirin, Warfarin gibi kan inceltici ürünler kullananların, hodan yağı kullanımından kaçınmaları gerekir. Gebelik sırasında kullanımı tavsiye edilmemektedir, şizofreni hastalarına ve fenotiyazin gibi, epileptik ilaçlar kullananlara verilmemelidir.

Sıradaki makalemiz HAZANBEL OTU nun yapısal özellikleri ve faydaları hakkında derlenmiştir. İyi okumalar.

 

share save 171 16 Hodan
İlgili: , , , , ,